gietrzwałd 2017 Gietrzwałd to miejscowość na Warmii (w Polsce, niedaleko Olsztyna) związana z ważnymi wydarzeniami historycznymi na Warmii w trudnym dla Polski okresie kulturkampfu. Wiążą one tematykę historyczną, patriotyczną i teologiczno-religijną. W 1877 roku miały tu miejsce tzw. objawienia prywatne. Wizjonerkami były dwie dziewczynki: Barbara Samulowska i Justyna Szafryńska. Barbara Samulowska została misjonarką, obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny. Objawienia gietrzwałdzkie wpisują się w kontekst zaborów, obrony języka polskiego, wartości narodowych, religijnych i przywrócenia ładu moralnego. Otrzymały one aprobatę kościelną biskupa warmińskiego Józefa Drzazgi.

Fatima – miejscowość w Portugalii znana z objawień maryjnych, które miały miejsce w 1917 roku. Wizjonerami było troje dzieci: Łucja, Franciszek i Hiacynta. Treść objawień zawiera tajemnice związane z ratunkiem dla ludzkości przed zgubą powodowaną grzechami.

logo uwm olsztynOba wydarzenia naukowe – seminarium pt. Matka Boża Gietrzwałdzka w wierze, pobożności, teologii i sztuce – dawniej i dziś. Perspektywa regionalna i uniwersalna oraz sympozjum pt. Objawienia maryjne XIX i XX wieku wobec potrzeb duszpasterskich współczesnego pokolenia chrześcijan są włączone do Gietrzwałdzkich Dni Nauki i Sztuki, organizowanych w ramach obchodów 140. rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. Zestawienie obu formuł spotkania naukowego pozwala na ukazanie szerokiego spektrum zagadnień maryjnych i mariologicznych, koncentrujących się wokół prywatnych objawień, a także inicjuje dyskusję interdyscyplinarną nad ich historiozbawczym sensem. Umożliwia także wyłonienie tematyki gietrzwałdzkiej i udostępnienie jej szerszemu gronu odbiorców przez ukazanie wartości przesłania gietrzwałdzkiego dla współczesnego pokolenia ludzi różnych środowisk i tradycji narodowych.

Celem seminarium jest przypomnienie kontekstu historycznego, teologicznego i narodowego objawień maryjnych oraz interdyscyplinarna dyskusja nad nową teologiczną i duszpasterską interpretacją przesłań przekazanych przez Wizjonerki. Intencją dyskusji interdyscyplinarnej jest ukazanie wydarzeń gietrzwałdzkich pod kątem religijnym, formacyjnym i historycznym.

Celem sympozjum jest przedstawienie aktualnego stanu wiedzy na temat objawień maryjnych oraz teologicznej i duszpasterskiej interpretacji przesłań pod kątem religijnym, formacyjnym i historycznym. Obradom sympozjalnym towarzyszy wystawa okolicznościowa oraz koncert. Są to wydarzenia kulturalne, przygotowane przez Wydział Sztuki UWM w Olsztynie.

W obu naukowych wydarzeniach udział biorą historycy, historycy regionu, historycy sztuki, literaturoznawcy, muzykolodzy, kulturoznawcy, teologowie, artyści i muzycy.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką objawień w Gietrzwałdzie, Fatimie i innych miejscach. Wstęp wolny.

Komitet organizacyjny:

Dr hab. Katarzyna Parzych-Blakiewicz, prof. UWM – przewodnicząca

O. prof. Grzegorz Bartosik, prof. UKSW

Ks. prof. dr hab. Ryszard Hajduk

Dr Grażyna Kobrzeniecka-Sikorska

Dr hab. Janusz Połom, prof. UWM

Dr Maria Piechocka-Kłos

Ks. dr Paweł Rabczyński

Al. Szymon Wawrzyńczak

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; ul. Hozjusza 15, 11-041 Olsztyn

Oblicza naszej Matki

mb_487.jpg

Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 228 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka

Odsłon artykułów:
1039605