ks. Bogdan Dziwosz † 20.03.2012
członek korespondent PTM

20 marca 2012 roku. zmarł ks. infułat Bogdan Dziwosz, wieloletni proboszcz par. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, członek korespondent PTM. Pełnił szereg ważnych funkcji w Kurii Archidiecezjalnej w Łodzi – był cenzorem publikacji religijnych, przewodniczącym Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej oraz Komisji ds. Kultu Maryjnego i Sanktuariów. Był kanonikiem Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej, prałatem honorowym i protonotariuszem apostolskim. Przeżył 78 lat.

Ks. Bogdan Dziwosz urodził się 22 listopada 1934 roku w Sosnowcu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 w Rzymie. Tam ukończył studia muzyczne w zakresie śpiewu gregoriańskiego i kompozycji.
Ks. Dziwosz był wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża i łódzkiej katedrze oraz kapelanem Sióstr Urszulanek w Łodzi. W latach 1978-1984 został mianowany wikariuszem koadiutorem parafii Matki Boskiej Zwycięskiej, zaś od 1984 do 2005 proboszczem tej parafii. Sprowadził z Watykanu przepiękną mozaikową ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Instalacji i poświęcenia specjalnej kaplicy dla Madonny Watykańskiej dokonał Prymas Polski, kard. Józef Glemp.
Z racji na liczne i należycie spełniane funkcje dla dobra diecezji i w zakresie muzycznym dla całego kraju otrzymał różnorakie odznaczenia: kanonika honorowego Kapituły Katedralnej Łódzkiej, kapelana Jego Świątobliwości Jana Pawła II, kanonika Archikatedralnego Kapituły Łódzkiej oraz prałata honorowego i infułata.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia 18 maja 2005 roku poprosił Księdza Arcybiskupa o zwolnienie z obowiązków dziekana Łódź-Śródmieście oraz proboszcza parafii Matki Bożej Zwycięskiej. Zamieszkał w domu diecezjalnym przy ul. Ignacego Skorupki 1a. Choroba nowotworowa, która go ostatecznie zmogła, spowodowała najpierw częściowy paraliż, a potem w końcowych tygodniach jego życia pozbawiła również możliwości posługiwania się głosem. Zmarł 20 marca 2012 roku.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył abp Władysław Ziółek wraz z biskupami pomocniczymi Adamem Lepą i Ireneuszem Pękalskim oraz abp. Juliuszem Paetzem z Poznania. Został pochowany na Starym Cmentarzu św. Józefa w kwaterze dla zasłużonych kapłanów diecezji łódzkiej. Niech spoczywa w pokoju.