W niedzielę 12 grudnia 2021 r. w wieku 86 lat, w 63 roku kapłaństwa i 37 roku biskupstwa, odszedł do Pana śp. abp Stanisław Nowak, Arcybiskup Senior Archidiecezji Częstochowskiej.
Zmarł podczas Mszy Świętej sprawowanej przy Jego łóżku.
Ksiądz Arcybiskup w latach 1989-1996 był przewodniczącym Komisji Maryjnej, a także przewodniczącym Zespołu ds. Sanktuariów. Od chwili powstania Polskiego Towarzystwa Mariologicznego był jego członkiem zwyczajnym, a w czerwcu 2021 r. został odznaczony dyplomem członka honorowego PTM. Należał do grona członków Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej w Rzymie (PAMI).
Był żarliwym czcicielem Jasnogórskiej Pani i cenionym mariologiem. Pozostawił po sobie wiele publikacji mariologicznych.
W „Bibliotece Mariologicznej” zostały opublikowane jego teksty:
• Stawać się świętym w imię Niepokalanej, w: Niepokalane Poczęcie i życie chrześcijańskie. Materiały z sympozjum mariologicznego, Niepokalanów, 15-17 X 2004 r. (Biblioteka Mariologiczna, t. 8), red. D. Mastalska, Częstochowa-Niepokalanów 2005, s. 347-350.
• Od ślubów do zawierzenia. Implikacje pastoralne, w: tamże, s. 149-158.
• Obrona Jasnej Góry wpisana w cud Kany Galilejskiej, w: Zwycięstwo przychodzi przez Maryję. Materiały z sympozjum mariologicznego, Jasna Góra, 18-19 XI 2005 r. (Biblioteka Mariologiczna, t. 9), red. Z. S. Jabłoński, T. Siudy BM 9, Częstochowa 2006, s. 227-229.
• Chcemy, Matko Boża, Ciebie duchowo koronować. Pozwól nam! Homilia wygłoszona 4 października 2016 roku podczas Mszy świętej w kaplicy Cudownego Obrazu na jasnej Górze, w: „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”. 300 lat koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (Biblioteka Mariologiczna, t. 20), red. M. Tabulski, M. Legan, P. Maciaszek, Jasna Góra 2017, s. 29034.
• Okoliczności powstania Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, w: Maryjność w Kościele i mariologia w teologii (Biblioteka Mariologiczna, t. 23), red. M. Chmielewski, K. Zadrożny, Częstochowa 2020, s. 11-15.
Niech Jasnogórska Pani, której Zmarły był żarliwym Czcicielem, wprowadzi Go do radości nieba!
W Wielki Wtorek 7 kwietnia 2020 roku w wieku 68 lat zmarł ks. prof. dr hab. Wojciech Życiński, od 1999 roku członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, od 2012 roku członek zwyczajny Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej w Rzymie (PAMI). Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 14 kwietnia 2020 roku o godz. 10.00 w kaplicy wewnętrznej Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, ul. Tyniecka 39. Z uwagi na ograniczenia łączmy się duchowo wyrażając naszą wdzięczność za wkład Księdza Profesora w polską mariologię.
Maryja – Nadzieja umierających niech wyprosi Mu niebo i radość zmartwychwstania!
O. prof. dr hab. Andrzej Potocki OP,
członek zwyczajny PTM
zmarł w Warszawie 19 XII 2018 r.
Ojciec Andrzej Potocki, dominikanin, wybitny socjolog religii i teolog, wykładowca UW, urodził się w 1947 roku w Warszawie. Studiował teologię w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie oraz teologię i socjologię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1971 roku uzyskał stopień magistra. W roku 1974 uzyskał doktorat, a w 1986 roku habilitację z socjologii religii Wydziale Filozofii i Socjologii UW.
W latach 1969-88 był statystą w Teatrze Wielkim Opery i Baletu w Warszawie. W drugiej połowie lat 70. zajmował się publicystyką kulturalną, współpracując m.in. z „Teatrem”, „Sceną”, „Ruchem Muzycznym”, „Życiem Literackim”, „Kulturą”. Interesował się antropologią tańca. Interesował się życiem teatralnym i muzycznym Włoch, zwłaszcza tamtejszą operą i baletem.
W pracy naukowej specjalizował się przede wszystkim w socjologii religii i socjologii wychowania oraz w teologii praktycznej. Jest autorem pierwszej w polskiej socjologii trzytomowej monografii diecezji rzymskokatolickiej jako organizacji społecznej. Poruszał w swoich wystąpieniach i pracach naukowych także problemy duszpasterstwa rodzin, religijności laikatu oraz polskiego kultu maryjnego i jego przemian.
Pełnił funkcję wykładowcy i kierownika projektów badawczych na wielu uczelniach, w tym w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie (dziś Akademia Pedagogiki Specjalnej), na Podyplomowym Studium Religioznawstwa UW, w Salezjańskim Instytucie Wychowania Chrześcijańskiego w Warszawie, a od końca lat 90. po przeniesieniu się do Krakowa w Instytucie Religioznawstwa i w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Był ponadto prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców (1992-96), przewodniczącym Konferencji Stowarzyszeń Katolickich (1993-94) oraz członkiem Krajowej Rady Katolików Świeckich przy Konferencji Episkopatu Polski (1994-97).
W latach 2003-08 był profesorem nadzwyczajny. w Instytucie Socjologii UKSW oraz kierownikiem Katedry Socjologii Edukacji i Wychowania. W 2008 r. uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. Od 2008 roku pracował w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW.
W 1997 roku wstąpił do zakonu dominikanów i 3 maja 2003 roku przyjął święcenia kapłańskie.
W marcu 2018 roku Polskie Towarzystwo Teologiczne nagrodziło wybitnego polskiego pastoralistę, socjologa i katechetyka medalem „Bene Merenti” za twórczy wkład w kształtowanie polskiej teologii.
W 2004 roku przystąpił do Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Był członkiem zwyczajnym. W latach 2008-2011 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, a w kolejnej kadencji 2011-2014 – członka tejże Komisji.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele OO. Dominikanów w Warszawie, ul. Dominikańska 2 w czwartek, 27 grudnia 2018 r.:
o godz. 11.30 - modlitwa różańcowa przy trumnie
o godz. 12.00 - Msza św. pogrzebowa i odprowadzenie na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej
Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
Ojcze Andrzeju, dziękujemy za Twoją posługę i pracę. Odpoczywaj w pokoju!
Niech Maryja, nasza Matka i Opiekunka naszego Zakonu, ukryje Cię pod płaszczem swojej opieki, a święty Rajmund z Penyafort, Twój patron, wyprosi Ci łaskę nieba..
Niech miłosierny Bóg da Ci radość nieba wraz z Maryją, aniołami i wszystkimi świętymi!
W niedzielę 18 maja 2014 roku, w wieku 77 lat, zmarł w szpitalu w Kielcach ks. Jan Kudłacik SAC, wieloletni kustosz sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej w diecezji radomskiej oraz członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Maryjnego. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 20 maja w kościele sanktuaryjnym Czarnej.
23 stycznia 2013 roku odszedł po ciężkiej chorobie do Domu Ojca Ks. Kardynał Józef Glemp, Prymas Senior. Przeżył 84 lat, w kapłaństwie 57, w biskupstwie 34. Przez 28 lat pełnił posługę jako urzędujący Prymas Polski. W roku 1999 wydał dekret powołujący do życia Polskie Towarzystwo Mariologiczne oraz zatwierdził jego statut i był jego Członkiem Honorowym.
16 listopada 2012 roku, w Święto NMP Matki Miłosierdzia, w 86 roku życia i 60 roku kapłaństwa, odszedł do Pana Śp. ks. Infułat prof. dr hab. Józef Kudasiewicz, członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Maryjnego, wybitny biblista, Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, długoletni wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.
Z bólem, ale i z chrześcijańską nadzieją informuję, że w minioną środę 11 lipca odszedł do Pana Śp. Ks. dr Stanisław Gręś, członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, autor wielu publikacji mariologicznych i ekumenicznych oraz z dziedziny pneumatologii. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 16 lipca 2012 roku, we wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel w Zielonej Górze o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego, Osiedle Kaszubskie 7.