Ponownie zawierzymy Matce Bożej siebie samych i naszą Ojczyznę

Matka Boska Częstochowska W pierwszą Niedzielę Adwentu 29 listopada 2015 roku rozpoczniemy jubileuszowy rok 1050-lecia Chrztu Polski. Zostanie on poprzedzony Listem Konferencji Episkopatu Polski, który zostanie odczytany w niedzielę, 22 listopada 2015 roku.

Do najważniejszych wydarzeń w tym roku jubileuszowym należeć będą:

  • Wigilia Paschalna w parafiach i uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, 26 marca 2016 roku.
  • Triduum jubileuszowe wokół daty Chrztu Polski (uroczystości kościelno-państwowe) Gniezno-Poznań, 14-16 kwietnia 2016 roku.
  • Akt oddania Polski Matce Bożej, Częstochowa-Jasna Góra, 3 maja 2016 roku, poprzedzony całonocnym czuwaniem modlitewnym.
  • Pielgrzymka papieża Franciszka, lipiec 2016 roku.
  • Światowe dni młodzieży, Kraków 26-31 lipca 2016 roku.
  • Akt oddania każdej parafii Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski, 26 sierpnia 2016 roku.
  • Oddanie Polski Chrystusowi, Królowi Wszechświata, Kraków-Łagiewniki, 20 listopada 2016 roku.
  • Ponadto każdy Biskup diecezjalny dokona zawierzenia swojej diecezji Matce Bożej Królowej Polski podczas centralnych uroczystości jubileuszowych w swojej katedrze.  

Polskie Towarzystwo Mariologiczne włączyło się na różnych etapach w przygotowanie maryjnego aspektu obchodu jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

W sposób szczególny zapraszamy wszystkich do organizowania pielgrzymek i osobistego udziału w czuwaniu modlitewnym na Jasnej Górze z 2 na 3 maja 2016 roku, oraz do jak najliczniejszego udziału we Mszy Świętej na Jasnej Górze w Uroczystość NMP Królowej Polski 3 maja 2016 roku o godz. 10.00, podczas której pod przewodnictwem Episkopatu Polski oraz najwyższych władz naszego państwa ponowimy w sposób uroczysty Akt zawierzenia naszej Ojczyzny Matce Bożej.

Zachęcamy też do aktywnego włączenia się w przeżycie Triduum przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej (23-25 sierpnia 2016 roku), podczas którego przygotujemy się do aktu oddania naszych parafii, rodzin i wspólnot Matce Bożej. Materiały, służące celebracji tego Triduum, przygotowane przez Księży Profesorów Marka Chmielewskiego i Janusza Lekana, oraz Komentarz do Aktu Oddania Polski Matce Bożej, autorstwa Księdza Teofila Siudego, będą dostępne w materiałach tzw. Jubileuszowej Drogi Chrzcielnej, które wkrótce ukażą się nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech w Poznaniu.

Pomocą w przeżywaniu maryjnych aspektów roku jubileuszowego może też służyć zeszyt Materiałów duszpasterskich służących kształtowaniu pobożności maryjnej, przygotowany przez członków PTM pod redakcją ks. prof. Mariana Kowalczyka, a wydany przez Wydawnictwo św. Wojciech w Poznaniu pt. Maryjny kształt nowego życia w Chrystusie.

Niech Rok 1050-lecia Chrztu Polski będzie czasem dziękczynienia Panu Bogu za to, że jako Polacy od 1050 lat należymy do Chrystusowego Kościoła. Niech będzie to też czas dziękczynienia za nasz osobisty chrzest i za godność dzieci Bożych. Niech będzie to czas mężnego dawania świadectwa o tym, że jesteśmy uczniami Chrystusa.

Oddając Polskę i siebie samych Matce Bożej prośmy Ją o to, aby tak jak przez stulecia broniła naszej wiary i wolności, tak i teraz jako nasza Matka i Królowa opiekowała się nami, abyśmy pozostali wierni Chrystusowi, krzyżowi i Ewangelii.

O. Grzegorz Maria Bartosik OFMConv
przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego

Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka

Odsłon artykułów:
650753