Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski została powołana w 1955 roku. Po ponad 40 latach swego istnienia, została rozwiązana w 1996 roku i reaktywowana w 2017 roku.

Jej celem jest czuwać nad działalnością duszpasterską Kościoła w Polsce szczególnie w zakresie szerzenia kultu Matki Bożej i troski o jego poprawność. W związku z tym Komisja Maryjna przygotowała i opublikowała pod koniec 2019 roku Maryjne vademecum duszpasterza. Dokument ten, przygotowany przez teologów, mariologów i duszpasterzy, ma charakter praktyczny. Jest to syntetyczne opracowane wskazań Kościoła odnośnie do „polskiej drogi maryjnej”, która ma ogromne znaczenie dla kształtowania postaw duchowych i walki ze złem.

Dokument składa się z trzech części i aneksu. W pierwszej części omówiono sytuacje i wyzwania, wobec których staje dziś mariologia.

W części drugiej omówiono syntetycznie pięć dróg poznawania Maryi i oddawania Jej czci. Jest to: droga liturgii, która wyraźnie podkreśla, że kult maryjny stanowi integralną część kultu chrześcijańskiego; droga prawdy, czyli poznawanie Maryi na drodze studium, lektury Pisma Świętego, Ojców Kościoła i dokumentów Stolicy Apostolskiej; droga piękna, która polega na wpatrywaniu się w piękno Maryi, w szczególności Jej Niepokalane Poczęcie, Boże Macierzyństwo, trwałe Dziewictwo i Wniebowzięcie; droga miłości, a więc przylgnięcia sercem do Niej; droga doświadczenia zarówno historyczno-narodowego, jak i osobistego, dzięki któremu każdy odkrywa Maryję jako swoją Matkę i Królową.

Część trzecia Vademecum uwrażliwia na nieprawidłowości w kulcie maryjnym i podaje wskazówki, jak im zaradzać.

Natomiast w aneksie, zamykającym tę książeczkę, znalazła się treść Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi za Wolność Kościoła Chrystusowego, a także krótka charakterystyka wybranych ośrodków mariologicznych, ruchów i stowarzyszeń, na przykład Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.

Jak sam tytuł wskazuje, jest to przewodnik dla duszpasterzy, który porusza jedynie najważniejsze kwestie. Ich pogłębieniu służy podana odnośna literatura.

Zainteresowani nabyciem Maryjnego vademecum duszpasterza mogą zwrócić się Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego: www.jim.jasnagora.pl; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. +48 - 34 3777 439.

Kliknij tutaj, aby przeczytać treść Vademecum

 


 

Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka

Odsłon artykułów:
704901